Kwatera Główna Stowarzyszenia
w Wójtowicach

Aktualności

Szkoła Architektury - IV edycja

Wójtowice. 28 lipiec 2018 r. Zakończyla sie tu kolejna sesja Letniej Szkoły Architektury z udziałem grupy studentów architektury z kilku uczelni wyższych. Prowadził - jak co roku - Prof. dr Zbigniew Bać, Przewodniczący Komitetu Urbanistyki i Architektury PAN. Studenci wykonali m.in. drewniany pawilon, który stanowic bedzie pierwszy obiekt Habitatu Sudeckiego. Powstaje on dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia "Wójtowice - Powrót do Przyszłości", które prowadzi swą Działalność na 13 ha otrzymanych za symboliczną opłatą od władz Gminy Bystrzyca Klodzka na 26 lat. Studentów odwiedziła  grupa uczniów z Świetlicy Środowiskowej i wzięła udział w sesji rysowania miejscowego niezwyklego prejzażu.

Tematem wieczornych rozmów była 700 -na rocznica założenia Wojtowic, która obchodzić bedziemy w lipcu 2018 r.  

Górale w czynie spolecznym

Górale odbudowujący dom w Wójtowicach, układają drewno w czynie spolecznym. Posłuży ono wiosną do rozpoczęcia budowy habitatu. Ci sami wyplewili dwa dni pozniej naszą miniwinnicę im. J.Dienstbiera, zaś architekt Maciej wykosił tam chwasty czym zrewanżujemy sie im na Podhalu.

 

górale w akcji

Pierwszy pawilon czyli “prehabitat”gotowy

Uczestnicy Letniej Szkoly Architektury pod wodza prof. dr Zbigniewa  Bacia postawili w ciągu 10 dni lipca drewniany pawilon, nazwany „prehabitatem”, jako, ze stanowi on początek naszego ambitnego zamierzenia – „Habitatu Sudeckiego”. Powstanie on w ciągu najbliższych lat w gornej części 3-hektarowej  działki, która Stowarzyszenie „Wojtowice – Powrot do Przyszlosci” otrzymalo od władz gminy w dzierzawe na 26 lat. Do budowy pawilonu posluzylo drewno otrzymane w prezencie od UMiG Bystrzycy Klodzkiej.

Uczestników szkoly odwiedzili miedzy innymi Prof. Karol Modzelewski z zona, prof. Aaron Berk z Universytetu w Tel Avivie, czlonkowie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Górskich UMiG, grupa warszawskich architektów z Maciejem Czarnockim na czele. 

jygyu

Trwa odbudowa spalonej siedziby naszych NGO-sow

Dzieki solidarnosci i szczodrym gestom setek ludzi dobrej woli ze wszystkich niemal części swiata, instytucji, stowarzyszen. samorzadow lokalnych, Nadlesnictw trwa odbudowa siedziby Funduszu Lokalnego Masywu Snieznika i Stowarzyszenia „Wojtowice – Powrot do Przyszlosci” doszczętnie spalonej w noc z 2 na 3 grudnia 2015 r. Z dymem poszly wtedy nie tylko pamiątki i dokumentacja po wieloletniej działalności tych obu NGO-sow, lecz także ksiegozbior rodzinny – ponad 3000 ksiazek, zabytkowe meble, obrazy i rysunki, mapy i sztychy, porcelana i stare szklo,  archiwum partyjne, poselskie i PAP-owskie gospodarza  K. Komornickiego, albumy fotograficzne i inne pamiątki rodzinne , w tym kolekcja kilku tysięcy kulinarnych przepisów gospodyni D. Komornickiej.

Dom odbudowywany jest wg projektu i pod nadzorem warszawskiego architekta Macieja Czarnockiego rekami ekipy gorali z Rzepisk i z Czarnej Gory – Staszka, Wojtka, Michala, i Jedrusia I przypominal będzie swój niemal 300-letni oryginal.

hf

Po przerwie

Wznawiamy niniejszym informowanie Pañstwa  na naszej stronie o tym co dzieje sie na terenie „Sudeckich DEMO”. Kilka miesięcy trwalo „lizanie ran”; próby zapomnienia o chorobach i operacjach, o poæarze okazaly się nie do końca udane. Ale wracamy do zycia, I tak: